مقالات

طبقه بندی انواع لباس کودک در مجله کودک

خرید لباس کودک | لباس کودک مناسب سن | لباس دخترانه مناسب | لباس پسرانه مناسب | لباس تابستانه دخترانه | لباس زمستانه پسرانه

همانطور که میدانید لباس پوششی است که بدن ما را در برابر سرما و گرما حفظ میکند، پس مهم است که این پوشش مناسب سن و همینطور متناسب با آب و هوا باشد. در بخش نکات مهم خرید لباس کودک به گوشه ای از مهمترین فاکتورها در هنگام انتخاب لباس برای کودکان اشاره کردیم. حال به طبقه بندی لباس کودک از لحاظ سن و سال میپردازیم.

انواع طبقه بندی لباس کودک:

بطور کلی و رایج طبقه بندی لباس کودک ار لحاظ سنی صورت میگیرد، که در این خصوص سه طبقه اصلی وجود دارد:

  1. نوزاد و نوپا
  2. کودک
  3. نوجوان
  • نوزاد و نوپا :

این گروه سنی شامل کودکان کمتر از دو سال یعنی ۳، ۶، ۱۲، ۱۸، ۲۴ ماهه ها میباشد. از آنجا که در این سن، سر کودک روی گردنش قرار ندارد و جلوتر است، بنابراین لباسها باید کاملا از ناحیه سر باز شوند.

ویژگی های لباس نوزادان:

نوزادان در این در طی شبانه روز به دفعات نیاز به تعویض پوشک دارند، پس لباس آنها باید بگونه ای باشد که امکان دسترسی آسان و راحت به پوشک را داشته باشد؛ که معمولا از لباس هایی که در زیر آنها دکمه دارد برای این سنین استفاده میشود.

– پوست نوزاد بسیار حساس است، پس جنس لباس باید نرم و راحت باشد تا هیچگونه حساسیت پوستی برای او ایجاد نکند.
– همانگونه که قبلا هم گفتیم لباس ها در این سن باید کاملا از ناحیه سر باز و راحت باشند تا در هنگام پوشیدن و در آوردن لباس به کودک آسیبی نرسد.
– پارچه لباس نباید شل یا خشک باشد.
– لباس باید عاری از هر گونه مواد قابل اشتعال باشد تا امنیت کودک را به خوبی تامین کند.
– لباس باید وزن کمی داشته باشد و در بدن سنگین نباشد که موجب کلافگی کودک و عدم تحرک او شود.
– لباس نباید درز، زیپ و یا دکمه آزاردهنده داشته باشد.
– توجه داشته باشید که لباس زیر نوزاد حتما از الیاف ارگانیک باشد تا حساسیت و مشکل برای او ایجاد نکند.
– پارچه لباس باید بگونه ای باشد که به سرعت عرق بدن کودک رو به بیرون انتقال دهید

  • کودک :

این گروه سنی شامل کودکان ۲ تا ۸ سال است. کودکان در مراحل رشد خود تا ۸ سالگی، به مرور زمان مقداری چربی از دست می دهند که این روند لاغری کاملا قابل مشاهده است. کودکان این سن و سال دور کمر کوچک و شکمی برجسته دارند.

ویژگی های لباس کودکان:

کودکان در این سن  رشد سریعی دارند و خیلی زود قد میکشند، و از آنجا که مدام در حال بازی و فعالیت هستند، پس لباس هایشان مرتب  کثیف، خیس و حتی پاره می شود.

– بهترین خرید برای این سن لباس های اسپرت میباشد که علاوه بر راحتی، برای فعالیت های روزانه و پوشیدن در خانه نیز کاربرد دارند.

– دقت کنید که لباس کودکان حتما از جنس پنبه و کتان باشد. پارچه‌های پلاستیکی و پلی‌استر و بطور کلی الیاف مصنوعی باعث ایجاد حساسیت و درماتیت پوستی شده، و بافت های موهردار نیز باعث حساسیت تنفسی میشوند.

– لباس ورزشی باید از نخ و الیاف‌های طبیعی باشد تا در هنگام فعالیت جسمانی که بدن عرق می‌کند، لباس تهویه مناسبی داشته باشد.

– کودکان در این سن حس استقلال را دوست دارند، پس در هنگام خرید لباس آنها را سهیم کرده و در مورد رنگ و طرح از او نظرخواهی کنید.

– بیشتر لباس‌هایی با رنگ‌های شاد بخرید و رنگ‌های پسرانه و دخترانه را به فرزند خود تلقین نکنید، اجازه دهید تا کودک رنگ لباس دلخواهش را انتخاب کند.

  • نوجوان :

این گروه سنی شامل کودکان ۸ تا حدود ۱۴ سال است. کودکان در این سن به طور میانگین هر سال ۶ سانتیمتر رشد قدی دارند، پس بهتر است که اندازه لباس ها کمی بیشتر از سن و با توجه به قد کودک در نظر گرفته شود.

ویژگی های لباس نوجوانان: 

نوجوانان در این سن بیشتر تفکر و توجه شان به خودشان است، و احساس می‌کنند که دائما توسط دیگران مورد قضاوت هستند و بهمین دلیل دائم درباره خود حساس و نگرانند. به همین دلیل نسبت به ظاهر و نوع پوشش خود بیش از حد حساسیت پیدا میکنند.

در حقیقت اهمیت لباس در این سن، بیشتر به خاطر سردرگمی آنها است، پس تلاش میکنند تا با پوشیدن لباس های برند یا مارک و گاها لباس های عجیب و غریب، خود را در جایگاه اجتماعی مشخصی قرار دهند.

– خرید لباس در این سن با توجه به نوع جنسیت، تا حدود زیادی الهام گرفته از سلیقه شخصی آنها است. به سبک و سلیقه لباس پوشیدن فرزندتان دقت کنید و با توجه به مدل و طرح‌هایی که دوست دارد برای او خرید کنید.

– لباس های روزانه باید از جنس پنبه یا کتان باشد و بدن در آن احساس راحتی کند.

– لباس خواب خصوصا برای دختر خانم ها باید بسیار لطیف و آرامش بخش باشد تا در هنگام خواب احساس خوشایندی به نوجوان بدهد.

– لباس ورزشی باید از نخ و الیاف طبیعی باشد تا در هنگام فعالیت جسمانی و عرق کردن بدن، تهویه مناسبی داشته باشد.

– لباس رسمی یا مجلسی نیز باید مناسب با سن و سلیقه او باشد، و در آن احساس زیبایی و در عین حال راحتی کند.

 

همانگونه که خرید لباس برای کودکان لذتبخش است اما در عین حال دشوار نیز هست. توجه به سن و سال و همینطور سلیقه کودکان باعث سردرگمی بیشتر والدین در هنگام خرید میشود. اطلاع از انواع طبقه بندی لباس کودک که بر اساس سن و سال صورت میگیرد میتواند راهنمای خوبی برای خارج شدن از سردرگمی در هنگام خرید لباس برای کودکتان باشد.

 

برای مشاهده انواع لباس دخترانه و انواع لباس پسرانه میتوانید کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید